Według najnowszych badań, praktykowanie zdrowego stylu życia, tzn. unikanie alkoholu, dbanie o prawidłową dietę i wykonywanie co najmniej półgodzinnej aktywności fizycznej dziennie, może przyczynić się do wydłużenia naszego życia nawet o dziesięć lat.
Analiza, której wyniki ukazały się w British Medical Journal, bazowała na danych dotyczących ponad 110 tys. osób. Głównym celem badania była ocena wpływu zdrowych nawyków na występowanie chorób układu krążenia, raka i cukrzycy typu 2. W badaniu wzięli udział naukowcy z różnych instytucji, w tym z Harvard School of Public Health w Bostonie oraz Amsterdam University of Applied Sciences.
Podczas analizy uwzględniono pięć kluczowych aspektów zdrowego stylu życia: abstynencję od tytoniu, wskaźnik zdrowej masy ciała (BMI) w przedziale 18-25, codzienną aktywność fizyczną obejmującą co najmniej pół godziny (wliczając w to szybki marsz), umiarkowane spożywanie alkoholu i zdrowe odżywianie. Za umiarkowane spożycie alkoholu uznano dla kobiet 5-15 g czystego alkoholu dziennie (co odpowiada mniej więcej jednemu kieliszkowi wina) i dla mężczyzn 5-30 g czystego alkoholu dziennie (równowartość około 1.5 litra piwa).
Następnie zespół naukowców skupił się na prognozowanej długości życia bez występowania chorób takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory, po ukończeniu 50 lat.
Wyniki badania były zaskakujące. Kobiety, które po 50 roku życia stosowały się do czterech lub pięciu zdrowych nawyków mogły spodziewać się dodatkowych 34,4 roku życia wolnego od cukrzycy, raka i chorób serca. To oznacza aż o 10,6 roku dłużej niż kobiety, które nie prowadziły zdrowego stylu życia. W przypadku mężczyzn praktykowanie zdrowych nawyków mogło przyczynić się do wydłużenia oczekiwanej długości życia wolnego od chorób o ponad siedem lat.
Badanie ujawniło również, że mężczyźni palący więcej niż 15 papierosów dziennie oraz osoby z nadwagą (BMI powyżej 30) miały najkrótszą prognozowaną długość życia bez chorób.
Rak, choroby sercowo-naczyniowe oraz cukrzyca typu 2 są najczęściej występującymi schorzeniami u osób starszych i są ściśle powiązane ze stylem życia. Cancer Research UK szacuje, że nawet czterdzieści procent nowotworów można zapobiec poprzez zmiany w stylu życia, takie jak ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa, zwiększenie spożycia błonnika czy ochrona skóry przed słońcem.