W tradycyjnej medycynie chińskiej glistnik, znany również jako jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.), jest wykorzystywany od tysięcy lat. Jest powszechnie znany jako roślina lecząca brodawki. Współczesne badania naukowe wskazują jednak na to, że spektrum jego działania jest znacznie szersze i obejmuje takie właściwości jak przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz ułatwiające zasypianie. Jakie są szczegółowe cechy glistnika? Czy istnieje ryzyko przedawkowania? Jakie są potencjalne przeciwwskazania?
Glistnik to roślina mocno rozgałęzioną, której wysokość może sięgać od 0,3 do nawet 1 metra. Charakteryzuje się obecnością żółto-pomarańczowego soku, który wydziela się po złamaniu łodygi. Roślina ta kwitnie żółtymi, czteropłatkowymi kwiatami.
Rośnie ona dziko w wielu regionach, takich jak Europa, Ameryka Południowa czy Azja. W Polsce jest bardzo powszechna, chociaż nie spotyka jej się w najwyższych partiach gór. Wolą gleby żyzne i próchniczne oraz cień. Można ją znaleźć niemal wszędzie – na łąkach, polach, w ogrodach czy parkach. Często uznawana jest za chwast. Jej okres kwitnienia przypada na miesiące maj-wrzesień.
Główne składniki aktywne Chelidonium majus L.to alkaloidy, których zidentyfikowano ponad 30. Najważniejsze z nich to: sangwinaryna, chelidonina, berberyna, koptyzyna i chelerytryna. W roślinie znajdują się również kwasy organiczne, karotenoidy i flawonoidy o działaniu biologicznym. Aktywne substancje wyizolowane z tej rośliny mają działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Wykorzystuje się je także jako środek uspokajający. Badania wskazują również na potencjalne działanie obniżające ciśnienie krwi.
Dodatkowo, niektóre badania sugerują, że glistnik może chronić wątrobę, ale zanotowano również przypadki jego hepatotoksycznego działania. Przypuszcza się także, że może działać znieczulająco, moczopędnie, przeciwobrzękowo a nawet przeciwnowotworowo. Niestety, te właściwości nie zostały jeszcze w pełni potwierdzone przez badania naukowe.