Choć ogólne przekonanie, iż wysokoprzetworzone produkty spożywcze mają szkodliwy wpływ na zdrowie, jest powszechnie przyjęte, najnowsze wyniki badań sugerują, że nawet niewielkie ich dawki, dodane do zdrowych posiłków, mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. W konkretniejszych terminach, ryzyko udaru mózgu może ulec zwiększeniu. Pojawiają się pytania: Czy powinniśmy znakować tego typu żywność specjalnymi ostrzeżeniami podobnie jak papierosy?
Znane jest to, że ultraprzetworzone produkty żywnościowe zawierają duże ilości soli, cukru oraz niezdrowych tłuszczów. Ponadto, ich wartość odżywcza jest niska, a zawartość sztucznych dodatków wysoka. Takie produkty zazwyczaj wywołują uzależnienie i mogą źle wpływać na stan jelit. Badania pokazują, że nawet kilka takich produktów dodanych do zdrowego menu może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.
Analizując dane dotyczące 30 tysięcy osób w badaniu o nazwie REGARD (REasons for Geographic and Racial Differences in Stroke), obserwowanych przez okres do 20 lat, odkryto, że osoby, które do swojego jadłospisu dodawały wysokoprzetworzoną żywność, były o 8 procent bardziej narażone na udar mózgu w porównaniu do tych, którzy spożywali minimalnie przetworzone produkty.
Badanie to pozwoliło również na stwierdzenie, że wprowadzenie do zdrowego trybu odżywiania choćby kilku ultraprzetworzonych produktów spożywczych może zwiększać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych oraz udaru mózgu. Dotyczy to nawet osób, które starają się przestrzegać diety śródziemnomorskiej, diety DASH lub diety MIND, bazujących na roślinach, dużej ilości owoców i warzyw, produktach pełnoziarnistych, fasoli i nasionach, a także ograniczaniu cukru, czerwonego mięsa i wysokoprzetworzonej żywności.
Pod pojęciem „ultraprzetworzona żywność” kryją się takie produkty jak zupy w proszku, gotowe sosy, mrożona pizza, ready-to-eat posiłki oraz fast foody, takie jak hot dogi, kiełbaski czy frytki. Wliczamy tu również napoje gazowane i słodkości sklepowe – ciastka, ciasta, cukierki, pączki, lody itp.
Peipei Gao i Zhendong Mei, autorzy artykułu opisującego wyniki badania tłumaczą, że niski poziom odżywczy tego typu żywności oraz tendencja do podwyższania poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, otyłość, podwyższone ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. Zhendong Mei jest naukowcem pracującym w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, zaś Peipei Gao to absolwent żywienia w Harvard T.H. Chan School of Public Health, również w Bostonie.