Metformina to lek doustny, który jest przepisywany pacjentom z cukrzycą typu 2, zwłaszcza tym ze skłonnością do nadwagi. Jest stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami, a jego głównym celem jest obniżenie stężenia glukozy we krwi pacjenta. Wieloaspektowy mechanizm działania metforminy pozostaje tematem badań, jednak jest powszechnie stosowany mimo niepełnego zrozumienia jego pełnej funkcji. Pytania istotne dla pacjentów dotyczą odpowiedniego czasu stosowania metforminy, potencjalnych przeciwwskazań do jej stosowania, możliwości wystąpienia negatywnych reakcji na lek oraz roli metforminy w procesie odchudzania.
Metformina, będąca pochodną biguanidu, ma ponad 50-letnią historię stosowania w medycynie. Mimo tego czasu, jej pełny mechanizm działania nie został jeszcze całkowicie zrozumiany. Wiemy jednak, że metformina wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi poprzez redukcję jej absorpcji w jelicie cienkim, zwiększenie transportu glukozy do komórek, zmniejszenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu i hamowanie procesu glukoneogenezy. Ostatnie badania sugerują również możliwość działania metforminy na obniżenie ciśnienia krwi, redukcję stężenia cholesterolu i triglicerydów oraz działanie przeciwnowotworowe.
Metformina jest zalecana pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu 2, zwłaszcza tym z nadwagą, którzy nie są w stanie kontrolować poziomu glukozy we krwi poprzez dietę i regularną aktywność fizyczną. U dorosłych, metformina może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. Dzieci powyżej 10 roku życia i młodzież mogą również korzystać z preparatów z metforminą, samodzielnie lub w połączeniu z insuliną. Metformina jest także stosowana u pacjentów ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym oraz zespołem policystycznych jajników (PCOS).
Dawkowanie metforminy jest indywidualne dla każdego pacjenta. Najczęściej inicjalna dawka to 500 mg chlorowodorku metforminy, podawane 2-3 razy dziennie podczas lub po posiłku. Po około dwóch tygodniach terapii, dawkę dostosowuje się na podstawie pomiaru stężenia glukozy we krwi pacjenta. Maksymalna zalecana dawka metforminy wynosi 3 g dziennie.