Rola różnych czynników w powstawaniu dolegliwości mięśniowo-stawowych

Źródła bólu mięśni i stawów są zróżnicowane, począwszy od urazów, poprzez przeciążenia, a na przetrenowaniu kończąc. Skurcze mięśni także mogą być źródłem dyskomfortu. Wiele osób cierpi na taki ból z powodu chorób zwyrodnieniowych, ale także reumatoidalne zapalenie stawów może dawać takie objawy. Nie można zapominać o infekcjach wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie, które również powodują ból mięśniowy. Metody leczenia są uzależnione od przyczyny – często stosuje się terapie farmakologiczne (np. leki przeciwzapalne), fizjoterapię, a także masaż.

W dużej liczbie przypadków pacjenci zgłaszający się do lekarzy rodzinnych skarżą się na dolegliwości takie jak ból mięśni, stawów czy kości. Ból zwykle występuje w lędźwiowej części kręgosłupa,
w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz w kończynach górnych i dolnych. Przyczyn jest wiele, jednak skutki są zwykle podobne – utrudnienie codziennego funkcjonowania i pogorszenie jakości życia.

Bóle mięśniowo-stawowe mogą mieć charakter miejscowy lub być rozproszone. Pacjenci często opisują je jako ostre lub przewlekłe. Według lekarzy, ból mięśni i stawów może być pierwotny lub wtórny, czyli bywa następstwem innej choroby.

Wśród najczęstszych czynników powodujących ból stawów i mięśni można wymienić kilka głównych:

  • nadmierny wysiłek czy przetrenowanie;
  • niektóre choroby stawów, np. choroba zwyrodnieniowa;
  • uraz – jako skutek zwichnięcia lub złamania;
  • przeciążenie;
  • stres;
  • Infekcje, zwłaszcza te o podłożu wirusowym, np grypa powodująca uczucie rozbicia i ból mięśni;
  • nadwaga.
  • Nie można pomijać faktu, że jednym z najczęstszych powodów dolegliwości mięśniowo-stawowych jest nadmierny wysiłek. Zintensyfikowana aktywność fizyczna może skutkować pojawieniem się bólu mięśni po treningu. Intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do stanu przetrenowania, a nawet uszkodzenia włókien mięśniowych, co nasila odczuwanie bólu. Bóle mięśniowe mogą utrzymywać się nawet kilka dni po wysiłku.