Zatoki przynosowe, będące integralną częścią naszych kości twarzy, spełniają szereg istotnych funkcji. Nie tylko nawilżają i ogrzewają powietrze, które wdychamy, ale również chronią przed urazami mechanicznymi i zmniejszają masę czaszki. Z tego powodu, zapalenie zatok jest jednym z najczęstszych powodów odwiedzin u laryngologów, pediatrów oraz lekarzy rodzinnych. Warto jednak podkreślić, że dolegliwość ta nie zawsze wiąże się z obecnością kataru. Jakie są więc przyczyny bólu zatok bez kataru?
Dolegliwości bólowe zatok mogą mieć różne źródła. Najczęściej wynikają one z nadmiaru śluzowej wydzieliny, zmian ciśnienia w zatokach czy infekcji patogenami. Ciekawe jest to, że katar stanowi tylko jeden z wielu objawów rozwoju stanu zapalnego. Inne symptomy to m.in. niedrożność nosa czy zaburzenia widzenia i węchu.
Różne choroby mogą prowadzić do odczuwania bólu zatok. Niekiedy są to poważne schorzenia, a innym razem wystarczy jedynie odpowiednia profilaktyka. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym przyczynom bólu zatok bez kataru.
Podczas ostrego zapalenia zatok przynosowych u pacjentów pojawia się silny ból głowy, który lokalizuje się zazwyczaj w przedniej części twarzoczaszki, między łukami brwiowymi. Błona śluzowa w takim stanie wydziela gęstą wydzielinę, która nie może swobodnie spłynąć. Osoby, które raz doświadczyły zapalenia zatok, muszą liczyć się z ryzykiem nawrotu tej choroby.
Reakcja na alergen także może skutkować bólem zatok. W takim przypadku katar może, ale nie musi wystąpić. Alergiczne zapalenie zatok może mieć charakter sezonowy lub całoroczny, zależnie od czynnika wywołującego alergię. Osobom cierpiącym na alergię często towarzyszy przewlekłe zapalenie zatok.
Należy także wspomnieć o bezobjawowym zapaleniu zatok, które charakteryzuje okresowy brak typowych objawów stanu zapalnego. Niestety, przejściowy brak symptomów nie oznacza, że udało się wyeliminować ich przyczynę.
Zanieczyszczenia powietrza mogą nasilać objawy zapalenia zatok. Smog i inne zanieczyszczenia drażnią błonę śluzową, co może powodować dolegliwości bólowe a także spadek koncentracji.
W niektórych grupach zawodowych obserwuje się częste występowanie objawów zapalenia zatok przynosowych, takich jak silny ból głowy. Wysokie ryzyko dotyczy zwłaszcza nurków, lotników czy pilotów, u których zmiany ciśnienia mogą prowadzić do zapalenia.
Nowotwory także mogą być przyczyną bólu zatok bez kataru. Zwiększone ryzyko występowania nowotworów obserwuje się u osób narażonych na wdychanie toksycznych substancji.
Osoby cierpiące na napadowe skoki ciśnienia tętniczego mogą doświadczać bólów głowy i zatok. Występują one najczęściej podczas zmian pogody lub ciśnienia atmosferycznego.
Próchnica również bywa przyczyną bólu zatok. Infekcje bakteryjne w wyniku nieleczonych zębów mogą prowadzić do zapalenia zatok szczękowych.
Kolejnym powodem dolegliwości bólowych zatok jest skrzywienie przegrody nosowej, które może prowadzić do częstych stanów zapalnych błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych.