Poradnik zdrowia: Jak dbać o zęby po wymiotach i znaczenie witaminy B12 dla naszego organizmu

Witamina B12, nazywana również „czerwoną witaminą”, ma kluczowe znaczenie dla produkcji czerwonych krwinek. Kobalamina bierze aktywny udział w procesach tworzenia erytrocytów w szpiku kostnym i jest odpowiedzialna za ich prawidłowe dojrzewanie. Jej niedobór prowadzi do problemu z produkcją odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, co z kolei skutkuje anemią czyli niedokrwistością – chorobą wynikającą z niedostatku hemoglobiny, białka odpowiadającego za dostarczanie tlenu do komórek. To właśnie ten typ anemii określany jest jako spowodowany niedoborem witaminy B12.

Jednakże, zapobieganie anemii to nie jedyna rola jaką pełni witamina B12 dla systemu krążenia. Wraz z innymi witaminami z grupy B pomaga hamować nadmierną produkcję homocysteiny, aminokwasu, który może prowadzić do chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca.

Niedobór witaminy B12 może też zakłócić prawidłowy proces metabolizmu metioniny, co przypomina o niezbędności tej witaminy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak „czerwonej witaminy” może prowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Witamina B12 jest również niezbędna dla zdrowych i mocnych kości. Badanie z 2005 roku opublikowane w Journal of Bone and Mineral Research wykazało, że osoby z niedoborem witaminy B12 miały niższą gęstość mineralną kości. Oznacza to, że z czasem ich kości mogą stać się kruche i podatne na osteoporozę. Niektóre badania wskazały również na związek między niskim poziomem witaminy B12 a złym zdrowiem kości i osteoporozą, zwłaszcza u kobiet. Jednak pełny wpływ niedoboru witaminy B12 na zdrowie kości wymaga dalszych badań, szczególnie wśród grup ryzyka, takich jak kobiety po menopauzie i starsi ludzie.