Wielu ludzi decyduje się na post w okresie wielkopostnym, zrywając tym samym z szkodliwymi nałogami i niezdrowymi przyzwyczajeniami. Wszystko po to, aby doskonalić swoje umiejętności samokontroli, wzmocnić ducha i poprawić stan zdrowia. Post nie ma neutralnego wpływu na organizm – wpływa on zarówno na nasze ciało, jak i umysł.
Post to więcej niż tylko ograniczenie spożycia jedzenia i picia. To również rezygnacja z wszelkiego rodzaju fizycznej rozkoszy i zmysłowych przyjemności. Celem postu jest wykształcenie siły charakteru, panowanie nad emocjami oraz skupienie się na duchowej stronie życia. Główny akcent postu pada jednak na dietę, ponieważ to właśnie pożywienie, oprócz utrzymania życia, dostarcza nam najprostszej formy przyjemności.
Choć głodówka i post mają wiele wspólnego, jako że oba zakładają istotne ograniczenia żywieniowe, różnią się od siebie kilkoma kluczowymi aspektami. Głodówka zazwyczaj jest krótka i polega na rezygnacji z jedzenia na rzecz płynów takich jak woda, ziołowe herbaty czy świeże soki. Jej głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, podkręcenie metabolizmu i poprawa samopoczucia. Istnieje również odmiana terapeutyczna głodówki, która wymaga medycznego nadzoru i ma na celu poprawę stanu zdrowia, naruszonego przez niezdrowe nawyki żywieniowe.
Post różni się od głodówki przede wszystkim dłuższym czasem trwania i mniejszą restrykcyjnością – zazwyczaj wyklucza jedynie określone pokarmy lub produkty z diety. Jego praktykowanie jest zazwyczaj motywowane nakazami religijnymi i ma na celu umocnienie ducha, choć często wpływa korzystnie na stan zdrowia.
W naszej kulturze post następuje po okresie karnawału, który charakteryzuje się hulankami i swobodą w spożywaniu jedzenia oraz używek. W tym czasie bez ograniczeń oddajemy się swoim słabościom, nie stroniąc od alkoholu, słodyczy czy tłustych potraw. Obchodzimy nawet Tłusty Czwartek, dzień symbolizujący kulminację karnawałowych obchodów, kiedy spożywanie niezdrowego jedzenia jest społecznie akceptowane. Po takim okresie, post wydaje się być naturalnym krokiem ku przywróceniu równowagi zdrowotnej.
Post wymaga od nas rezygnacji z ulubionych fizycznych przyjemności na pewien czas. Większość z nas kojarzy go głównie z kilkutygodniową zmianą diety, podczas której rezygnujemy z ulubionych słodyczy, alkoholu, przekąsek i mięsa.
40-dniowy post, podczas którego ograniczamy spożycie cukru, produktów przetworzonych i tłustego mięsa, może znacznie poprawić nasze zdrowie. Ograniczenie cukru wpłynie pozytywnie na nasz nastrój i poziom glukozy we krwi, natomiast eliminacja tłuszczów zwierzęcych przyczyni się do obniżenia poziomu cholesterolu. Rezygnacja z alkoholu poprawi funkcjonowanie wielu narządów, w szczególności wątroby. Polacy często korzystają z okazji postu również do rzucenia palenia, co przynosi zauważalne efekty już po kilku godzinach od ostatniego papierosa, a po 40 dniach są one już bardzo istotne.