Czy domowy syrop z czosnku jest prawdziwym antybiotykiem? Przegląd właściwości i zastosowań

Syrop z czosnku, bardzo często określany mianem domowego antybiotyku, był jednym z najbardziej skutecznych leków ludowej medycyny w czasach, gdy świat farmakologii nie posiadał jeszcze mocnych leków przeciw bakteriom. Czy jednak w dzisiejszych czasach nadal znajduje on zastosowanie i jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą?

Choć syrop z czosnku jest cenionym specyfikiem w medycynie naturalnej, wiele osób kojarzy go nieprzyjemnie. Ci, którzy mieli okazję próbować go w dzieciństwie, zapewne pamiętają niechęć do jego intensywnego smaku. Mimo swojej słodkości, syrop ten jest często uważany za niezbyt smaczny. Czy jednak to nie jest cecha charakterystyczna dla skutecznego lekarstwa?

Właściwości zdrowotne czosnku (Allium sativum) były znane już tysiące lat temu. Roślina ta, choć pochodzi z Azji Środkowej, jest obecnie rozpowszechniona na całym świecie. Już 2700 lat p.n.e. starożytni Chińczycy używali czosnku w swojej medycynie jako składnik stymulujący i rozgrzewający, zgodny z męską naturą Yang. W Indiach czosnek był stosowany jako tonik i lek na ogólne osłabienie, brak apetytu, kaszel, choroby skóry, reumatyzm i nawet hemoroidy.

W 1944 roku z oleju eterycznego czosnku po raz pierwszy wyizolowano allicynę – substancję o silnym działaniu bakteriobójczym. Allicyna, wraz z innymi związkami siarkowymi, odpowiada za lecznicze właściwości czosnku. Wielokrotnie potwierdzono jej działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Związki te są często wykorzystywane w leczeniu kaszlu, ale także mają wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, a nawet działają jak przeciwutleniacze.

Syrop z czosnku to nie tylko samo warzywo – oprócz czosnku w skład syropu często wchodzi słodzący miód. Miód nie tylko poprawia smak syropu, ale także posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i antybiotyczne. W medycynie naturalnej miód jest często stosowany do leczenia trudno gojących się ran, kaszlu, gorączki, astmy czy problemów żołądkowych. Badania pokazują nawet, że miód może być skuteczniejszy w łagodzeniu kaszlu niż niektóre syropy dostępne w aptekach.

W przepisach na syrop z czosnku bardzo często pojawiają się również inne składniki, takie jak cebula, imbir, sok z cytryny, ocet jabłkowy czy koper włoski. Wszystkie te składniki mają dodatkowe korzyści zdrowotne, takie jak działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy antyoksydacyjne.