Oregano i jego tajemnice – niezwykłe właściwości, zastosowania i proces produkcji olejku z oregano

Olejek z oregano cieszy się uznaniem w dziedzinie medycyny naturalnej od ponad trzech tysięcy lat. To starożytni Grecy, którzy określili go jako „górską rozkosz”, pierwsi pojmali jego zbawienne dla zdrowia działanie. Wielki filozof, Arystoteles, zalecał stosowanie olejku z oregano na ukąszenia węży, a założyciel medycyny jako nauki, Hipokrates, wykorzystywał go do leczenia kaszlu i dolegliwości żołądkowych.

Roślina, która jest źródłem tego cennego olejku, to lebiodka pospolita, coraz częściej nazywana oregano ze względu na popularność kuchni śródziemnomorskiej. Jest ona członkiem rodziny jasnotowatych. Jej ojczyzną jest Półwysep Apeniński, ale obecnie rośnie również na terenach Polski. Lebiodka osiąga nawet 90 cm wysokości i zakwita na liliowo pod koniec wiosny. Mimo silnie aromatycznych kwiatów, charakterystyczny zapach i smak oregano zawdzięczamy gruczołom znajdującym się na liściach.

Oregano jest obecnie najbardziej znane jako przyprawa, szczególnie ceniona w kuchni włoskiej, greckiej i francuskiej. Jest dodawane do mięs, warzyw, sosów pomidorowych, zup i sałatek. Jednak w przeszłości lebiodka była rośliną o symbolicznym i mistycznym znaczeniu. W starożytnym Rzymie z jej liści pleciono wianki dla nowożeńców, a w średniowiecznej Europie umieszczano ją na grobach zmarłych, aby zapewnić im wieczny pokój. Oregano było również wykorzystywane jako składnik perfum, kosmetyków i jako naturalny konserwant żywności.

Jak powstaje olejek z oregano?

Siła olejków eterycznych tkwi w ich wysokiej koncentracji. Produkcja pół litra olejku z oregano wymaga aż ponad 450 kilogramów liści! Proces produkcji polega na gotowaniu świeżego lub suszonego oregano w destylowanej wodzie i zbieraniu pary za pomocą specjalnego systemu rur. Następnie para jest skraplana przez obniżenie temperatury. Uzyskaną ciecz pozostawia się do odstania, po czym samoczynnie oddziela się olej od frakcji wodnej. Po dokładnym oddzieleniu otrzymuje się gotowy do użycia olejek eteryczny o optymalnym stężeniu.

Skład olejku z oregano

Dzięki badaniom naukowym, znamy już skład tajemniczego oregano. Najistotniejszymi składnikami olejku z oregano, z punktu widzenia farmakologii, są karwakrol i tymol. Są to substancje z grupy fenoli, które charakteryzują się silnym aromatem oraz właściwościami bakteriobójczymi i przeciwgrzybicznymi. Naukowcy są zdania, że karwakrol efektywnie niszczy wiele rodzajów mikroorganizmów, w tym pasożyty ludzkie i roślinne.

Olejek z oregano zawiera też niewielkie ilości garbników, flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym oraz kwasu kawowego, kwasu rozmarynowego i kwasu ursolowego. Również nie można pominąć beta-kariofilenu – związku o silnym działaniu przeciwzapalnym.