Znana od długiego czasu, uprawa konopi posiada historię trwającą nawet 10 tysięcy lat. Ciekawostką jest, że początki tej tradycji sięgają Tajwanu. Początkowo te potężne, wspaniale rosnące rośliny były wykorzystywane jako organiczny nawóz dla innych upraw, a także jako źródło włókna. Eksperci sugerują, że około 6 tysięcy lat p.n.e ludność starożytnej Chin zaczęła produkcję oleju konopnego. Niemniej jednak, upłynęło jeszcze kilka tysiącleci zanim odkryto prozdrowotne właściwości tego tłuszczu. Dziś wielu ludzi uznaje olej konopny za potencjalne lekarstwo przeciwko rakowi.
Wielu ludzi kojarzy konopie jedynie z marihuaną, co jest zrozumiałe. Mimo iż naukowcy nie są zgodni co do klasyfikacji tych roślin, Cannabis sativa (konopie siewne) może być używana zarówno do produkcji narkotyków jak i dwóch różnych rodzajów oleju. Jak powiemy więcej później w artykule, nie każdy produkt pochodzący z konopi zawiera substancje z właściwościami narkotycznymi.
Na ogół, naukowcy rozróżniają trzy gatunki konopi, które są częścią tej samej rodziny: Cannabis indica (konopie indyjskie), C. sativa (konopie siewne) oraz C. ruderalis (konopie dzikie). Tylko pierwsze dwa są używane w uprawie, ale w zależności od celu uprawy używane są różne odmiany. Niektóre odmiany są doskonałe do produkcji włókna konopnego, inne produkują wyjątkowe nasiona, a jeszcze inne są wykorzystywane do produkcji marihuany medycznej i rekreacyjnej. Obecnie największymi producentami konopi na świecie są Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Francja, Indie i Stany Zjednoczone. W wielu krajach uprawa konopi jest nielegalna ze względu na możliwe zastosowanie.
Plantacje konopi robią ogromne wrażenie ze względu na ich wysokość – konopie mogą dorastać nawet do 2-3 metrów. Ich charakterystycznym elementem są piękne liście o piłkowanych brzegach. Interesującym faktem jest to, że rośliny te mogą być męskie, żeńskie lub hermafrodytyczne – w tym ostatnim przypadku posiadają kwiaty obu płci. Produkcja marihuany wymaga jedynie wysuszonych kwiatów żeńskich przed rozwojem nasion. Tradycyjny olej konopny jest natomiast produkowany z nasion znajdujących się w szczytach rośliny.
Psychoaktywne działanie konopi wynika z obecności kannabinoidów, a najbardziej znana substancja z tej grupy to THC, odpowiedzialna za narkotyczne efekty po spożyciu marihuany. Konopie zawierają również setki innych związków, takich jak terpeny, seskwiterpeny. Nasiona konopi – bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, aminokwasy, minerały (cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, siarka, wapń i żelazo) oraz witaminy (A, B1, D, E i K) – nie zawierają psychoaktywnych substancji THC ani CBD.