Przelewanie i burczenie w brzuchu – popularne objawy, które mogą zwiastować poważne schorzenia

Wszyscy doświadczamy czasem nieprzyjemnego objawu, jakim jest głośne burczenie w brzuchu, nazywane też przelewaniem. Objaw ten najczęściej spowodowany jest przez nadmierną ilość gazów w jelitach. Wiele osób odczuwa te dolegliwości podczas głodu, jednak może to być również sygnał ostrzegawczy przed poważniejszymi schorzeniami, takimi jak zespół jelita drażliwego czy choroba wrzodowa. Jeśli brzuch jest stale wzdęty jak balon i towarzyszą temu gazy, konieczna jest dokładna diagnostyka.

Pacjenci zgłaszający się do lekarzy pierwszego kontaktu często skarżą się na uczucie bulgotania w brzuchu. Jest to wynikiem mieszania się treści pokarmowej z kwasami żołądkowymi. Innym powodem bulgotania mogą być gazy zalegające w jelitach, które podczas naturalnych skurczów (nazywanych ruchami robaczkowymi) wywołują dźwięki. Ruchy perystaltyczne żołądka i jelit są naturalnym zjawiskiem występującym przez cały dzień, jednak gdy żołądek jest pusty, te dźwięki stają się głośniejsze. Głód i niewłaściwa dieta to najczęstsze przyczyny burczenia w brzuchu. Niemniej jednak, uczucie bulgotania może być również objawem niestrawności.

Produkty takie jak kapusta, groch, fasola, tłuste wędliny czy fast food mogą powodować nadmierne gazy, uczucie wzdęcia oraz przelewanie w jelitach. Niezdrowa jest również konsumpcja łatwo fermentujących napojów słodzonych, takich jak sok jabłkowy czy winogronowy. Warto ograniczyć także spożywanie napojów gazowanych czy piwa. Sposób spożywania pokarmów ma znaczenie równie duże, co ich rodzaj. Trzeba unikać pośpiechu podczas jedzenia, rozmów przy stole, połykania dużych kęsów czy jedzenia na stojąco. Przelewanie w brzuchu może być również efektem stresu, ciągłego pośpiechu, nadmiaru obowiązków czy zbyt dużej ilości pracy, które mogą nasilać objawy ze strony przewodu pokarmowego.