Ból brzucha, manifestujący się w różnych formach – od kłucia przez ucisk aż do pieczenia lub rozpierania, to jedno z najczęściej diagnozowanych dolegliwości w medycynie. Szczegółowa analiza natury bólu oraz jego lokalizacji znacznie ułatwia proces stawiania trafnej diagnozy. Ból kłujący to jeden z typów dolegliwości bólowych brzucha. Kłucie w brzuchu zazwyczaj sygnalizuje występowanie kolki jelitowej, choć czasem może świadczyć o obecności kamieni nerkowych lub żółciowych. Ból taki może też być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, dlatego każde dolegliwości bólowe brzucha powinny skłonić do skonsultowania się z lekarzem. Metoda leczenia jest dostosowywana indywidualnie, w zależności od źródła bólu, a ultrasonografia (USG) jamy brzusznej często jest stosowana w procesie diagnostycznym.
Kłucie w brzuchu, jako jeden z odmian bólu brzucha, ma wiele przyczyn. Najczęściej jest wynikiem kolki jelitowej, gdy ból jest spowodowany rozciąganiem ścianek jelit przez gromadzące się gazy. Kłujący ból brzucha może być także związany z kamieniami żółciowymi lub nerkowymi.
Lekko nasilony ból kłujący w brzuchu, który pojawia się u kobiet w środku cyklu miesiączkowego, jest zjawiskiem naturalnym – oznacza owulację. Kłucie w dolnej części brzucha jest również jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Fizjologiczne może być także delikatne uczucie kłucia w podbrzuszu podczas lub po stosunku płciowym.
Powszechną przyczyną kłucia w brzuchu jest kolka jelitowa. Kolka jelitowa charakteryzuje się nagły, falujący ból brzucha o charakterze kłującym lub skurczowym, którym towarzyszą: wzdęcia, nudności, wzmożone wydzielanie gazów. Najbardziej specyficznym objawem są jednak bolesne skurcze jelit.
Kolka jelitowa wynika z kurczenia się mięśniówki jelit, najczęściej pod wpływem rozciągania ścian przewodu pokarmowego przez gromadzące się gazy. Istnieje wiele przyczyn występowania kolki jelitowej, takich jak: nieodpowiednie nawyki żywieniowe, zaparcia, obecność obcych ciał (np. zalegającego, niewytrawionego kawałka pokarmu), niedojrzałość przewodu pokarmowego (kolka jelitowa jest często spotykana u niemowląt).
Ból związany z kolka jelitowa zazwyczaj ustępuje samoistnie. Lecznicze działanie mają: pozycja z podkurczonymi nogami lub leżenie na brzuchu, ciepła kąpiel, masaż brzucha, picie naparu z kopru włoskiego lub mięty, przyjmowanie leków rozkurczowych.