Niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest utrzymanie zdrowego poziomu cholesterolu. O ile pewna ilość cholesterolu jest niezbędna, to jednak nadmiar tej substancji, szczególnie tego typu, który nazywamy cholesterolem LDL – o niskiej gęstości, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. W przeciwnym biegunie mamy cholesterol HDL – o wysokiej gęstości, który pełni rolę strażnika naszego układu krążenia, usuwając z niego szkodliwe złogi cholesterolu LDL. Kontrola poziomu cholesterolu często nie wymaga skomplikowanych zabiegów medycznych, a jedynie zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Przedstawiam kilka sprawdzonych domowych metod na redukcję nadmiaru cholesterolu.
Najważniejsze w procesie regulacji poziomu cholesterolu jest właściwe odżywianie. Tłuszcze nasycone, zwane „złymi tłuszczami”, są głównymi sprawcami wysokiego poziomu cholesterolu LDL. Dlatego warto ograniczyć ich spożycie poprzez wybór chudego mięsa, produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, a także roślinnych źródeł tłuszczu. Unikaj przetworzonych mięs oraz olejów roślinnych bogatych w tłuszcze nasycone, takich jak olej palmowy czy kokosowy. Zamiast tego wybierz oliwę z oliwek, która nie tylko pomaga obniżyć poziom LDL, ale także podnosi poziom HDL. Pamiętaj również, aby ograniczyć spożycie słodyczy i włączyć do codziennej diety więcej świeżych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
Jeżeli jesteś wielbicielem czerwonego mięsa, warto rozważyć zastąpienie go dziczyzną, szczególnie sarniną. Posiada ona znacznie mniej tłuszczu niż wieprzowina czy wołowina, a jej zawartość tłuszczu jest porównywalna do niektórych gatunków ryb. Wspomóż swoją dietę o orzechy, awokado czy nawet masło orzechowe – te produkty są bogate w tłuszcze nienasycone, które pomagają w walce z nadmiarem cholesterolu.
Błonnik to kolejny istotny składnik diety w walce z wysokim cholesterolem. Niektóre produkty, takie jak płatki owsiane, suszone śliwki, jęczmień, fasola, szparagi, siemię lniane czy bakłażany są doskonałym źródłem błonnika. W przewodzie pokarmowym tworzy on specjalną barierę, która utrudnia wchłanianie tłuszczów. Warto także zwrócić uwagę na nasiona i łupinki nasion babki płesznik – na talerzu mają równie dużo błonnika, co porcja płatków śniadaniowych.