Małe, biało-żółte kwiaty rumianku są prawdziwą skarbnicą substancji, które rzadko spotykamy w królestwie roślin. Jego unikalność wynika przede wszystkim z obfitości olejku eterycznego, którego udział wynosi aż 1,5 procent. Ten olejek jest bogaty w różnorodne związki o specjalnych właściwościach terapeutycznych, które wykazują działanie przeciwalergiczne. Do innych cennych składników rumianku należą flawonoidy, spiroeter, fenolokwasy, fitosterole, garbniki katecholinowe, gorczyce, związki kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C oraz wiele soli mineralnych. Dzięki tej bogatej paletie składników rumianek jest uznawany za jedno z najcenniejszych ziół leczniczych.
Właściwości lecznicze rumianku obejmują łagodzenie podrażnień skóry. Ze względu na zawartość alfa-bisabololu i spiroeteru oraz chamazulenu, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, napar z kwiatów rumianku jest doskonałym środkiem pomocniczym przy wielu problemach skórnych. Może być używany do przygotowania parówek, do przemywania skóry z problemami trądzikowymi, kompresów, łagodzenia podrażnień i zmian spowodowanych grzybicą. Jest także pomocny przy owrzodzeniach, oparzeniach i świądzie. Dlatego rumianek jest cennym składnikiem wielu kosmetyków – maseczek, kremów, płynów do mycia i kąpieli – przeznaczonych dla skóry delikatnej i wrażliwej.
Ekstrakt z rumianku jest też składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, ale tylko tych blond, ponieważ posiada silne właściwości rozjaśniające. Przywraca włosom ich naturalny, jasny odcień, dodaje im połysku i elastyczności. W przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, pomaga zwalczyć łupież. Dodatkowo, dzięki dużej zawartości związków mineralnych, zapobiega wypadaniu włosów poprzez odżywianie ich cebulek.
Rumianek ma także zdolność do uspakajania i ułatwiania zasypiania. Koszyczki rumianku mają właściwości relaksujące, dzięki zawartości spiroeteru i związków kumarynowych. Po stresującym dniu warto zanurzyć się w kąpieli z dodatkiem naparu z rumianku, a problem z zaśnięciem łatwo można rozwiązać, wsypując trochę suszonych kwiatów rumianku do poduszki.
Działa też na ból brzucha, dzięki zawartości flawonoidów i związków kumarynowych, które obniżają napięcie mięśni gładkich żołądka i jelit. Herbatka z rumianku jest skutecznym środkiem wiatropędnym, przynosi ulgę przy nadmiernej fermentacji i wzdęciach, kolce jelitowej oraz bólach brzucha. Ze względu na swoje właściwości rozkurczające i antyseptyczne jest również pomocna przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym.
Rumianek pomaga także w przypadku problemów trawiennych. Dzięki aktywnym substancjom zawartym w tej roślinie, skutecznie radzi sobie z różnymi dolegliwościami trawiennymi. Spiroeter hamuje wydzielanie histaminy, bradykininy i serotoniny, które powodują stany zapalne. Flawonoidy i pochodne kumaryny działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i dróg żółciowych. W rezultacie napar z rumianku działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, poprawia przepływ żółci, korzystnie wpływa na przewód pokarmowy i wątrobę. Po obfitym i tłustym posiłku herbata z rumianku ułatwia trawienie. Jest ona również zalecana jako środek pomocniczy przy nadkwaśności żołądka i nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, przynosząc ulgę w chorobie wrzodowej.
Rumianek łagodzi również zapalenie spojówek. Napar z rumianku działa antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie, a także hamuje wydzielanie histaminy. Dlatego jest doskonały do przemywania i kompresów na podrażnione oczy, zarówno z powodu stanu zapalnego spojówek, jak i uczulenia.