Olejek sosnowy był znany i doceniany już w starożytności. Hipokrates, słynny grecki lekarz, polecał go swoim pacjentom, a Egipcjanie dodawali szyszki sosny do potraw, by przeciwdziałać infekcjom pokarmowym i opóźnić psucie żywności. Niewątpliwie nie zdawali sobie sprawy z działania antybakteryjnego olejku sosnowego, ale ten naturalny środek odkażający ma wiele innych korzyści zdrowotnych.
Olejek sosnowy jest pozyskiwany poprzez destylację parową igieł, a czasem również szyszek i gałązek, pochodzących z różnych gatunków sosen: sosny karłowej (Pinus mugo), sosny długoigielnej (Pinus palustris) oraz sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris). Ten ostatni gatunek jest najczęściej wykorzystywany w aromaterapii, natomiast olejki otrzymane z innych gatunków sosen są wykorzystywane na przykład w produkcji detergentów lub smarów do mechanizmów. Od 1995 roku na rynku dostępne są również syntetyczne olejki sosnowe.
Wspaniałe właściwości zdrowotne sosny były znane już dawno temu. Indianie z Ameryki Północnej i pierwotne ludy Europy używały igieł i gałązek sosny do przygotowywania środków na kaszel i bóle stawów. Odwary z sosny stosowano również w leczeniu przeziębień, gorączki i reumatyzmu, a drzewo palono w oczyszczających ceremoniach rytualnych oraz jako środek odstraszający insekty.
Po wynalezieniu technik destylacji zasobów naturalnych, olejek sosnowy stał się uniwersalnym lekiem na wiele dolegliwości. Początkowo był produkowany lokalnie, w małych destylarniach, ale dzisiaj dominuje produkcja na skalę globalną. Największymi producentami olejku sosnowego są kraje nadbałtyckie, Austria, Węgry i kraje byłej Jugosławii. Igiełki zbierane są przez cały rok i przed destylacją są pokrajane na maleńkie kawałki. Z jednej partii igieł uzyskuje się olejek stanowiący zaledwie około 0,3% pierwotnej masy surowca.
Olejek sosnowy jest ceniony za swój świeży, drzewny zapach, który często jest opisywany jako połączenie woni lasu z nutą octu winnego. Mimo lekko kwaśnej nuty, dominuje w nim silny, charakterystyczny dla drzew iglastych aromat. Olejek ma wodnistą konsystencję, bladożółty kolor i łatwo miesza się z alkoholem. Głównymi składnikami zapewniającymi jego aromat oraz właściwości zdrowotne są alfa-terpineol oraz powiązane z nim alkohole i estry terpenowe. Skład chemiczny różnych produktów może się znacznie różnić, w zależności od gatunku sosny i części rośliny użytej do produkcji.
Olejek sosnowy jest wysoce ceniony w naturalnej medycynie i aromaterapii ze względu na swoje działanie przeciwbólowe. Badania sugerują, że efekt ten wynika ze stymulacji krążenia krwi przez aktywne substancje zawarte w olejku. Lepszy przepływ krwi oznacza szybsze usuwanie toksyn z organizmu i lepszą regenerację tkanek. Dlatego olejek sosnowy jest polecany na bóle spowodowane poparzeniami, urazami, przeciążeniem mięśni, zapaleniem stawów oraz migreną. Olejek sosnowy działa również oczyszczająco na powietrze i pomaga zmniejszyć poziom stresu, nie tylko leczy, ale wręcz eliminuje przyczyny dolegliwości!
Alfa-terpineol i jego pochodne wykazują również silne działanie przeciwzapalne. Według naukowców olejek sosnowy może być efektywną alternatywą dla kwasu salicylowego czy ibuprofenu. Wmasowywany w skórę zmniejsza obrzęki i pomaga hamować procesy zapalne, pokazując potencjał w leczeniu reumatyzmu, a nawet niektórych rodzajów nowotworów!