Ciąża to czas, który niesie ze sobą wiele zmian dla organizmu kobiety, w tym także potencjalne problemy i choroby skórne, które nie występują w innych okresach życia. Skóra kobiety w ciąży ulega przemianom, które są często spowodowane zmienionym działaniem hormonów i funkcji wątroby. Lecznicze metody dla problemów skórnych jest ograniczonych podczas ciąży, ponieważ niektóre leki mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
Jednym z typowych powikłań ciążowych jest cholestaza ciążowa, która jest wynikiem nadreaktywności wątroby na podwyższone poziomy hormonów – estrogenów i progesteronu, co jest naturalnym zjawiskiem w trakcie ciąży. Cholestaza zazwyczaj rozwija się około 30. tygodnia ciąży, gdy osiągane są szczytowe stężenia tych hormonów. Charakterystyczna dla tej choroby jest stagnacja żółci w drogach żółciowych, która manifestuje się jako podwyższenie enzymów wątrobowych: aminotransferazy alaninowej (ALT), aminotransferazy asparaginowej (AST), fosfatazy alkalicznej (ALP), bilirubiny i kwasów żółciowych w badaniach laboratoryjnych.
Typowymi objawami cholestazy, wywołanymi przez kwasy żółciowe, są: swędzenie skóry (szczególnie na dłoniach i stopach, nasilające się w nocy), żółtaczka po zakończeniu fazy swędzenia i powiększenie wątroby. Stałe monitorowanie stężenia kwasów żółciowych jest kluczowe dla kobiet z cholestazą ciążową. Poprawnie kontrolowana cholestaza nie zwiększa ryzyka śmierci płodów, ale może prowadzić do wcześniejszych porodów. Leczenie polega na zmniejszaniu stężenia kwasów żółciowych za pomocą kwasu ursodeocholowego lub cholestyraminy. Cholestaza ciążowa sama w sobie nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, chyba że występują oznaki zagrożenia życia płodu. Objawy zwykle ustępują 2-3 tygodnie po porodzie, ale przebyta wcześniej cholestaza staje się przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej antykoncepcji.
U kobiet w ciąży diagnozowane są również takie schorzenia skóry jak swędzące grudki i pokrzywka (PUPPP). Jest to zróżnicowany stan, który często jest mylony z rumieniem wielopostaciowym lub reakcją na leki. Prawdopodobnie jest to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych u kobiet w ciąży. Grudki są małe, o średnicy kilku milimetrów, czasami otoczone jaśniejszą obwódką. Rzadziej, PUPPP może powodować pęcherze czy duże plamy, a w najgorszym wypadku może przerodzić się w toksyczny rumień.